Pages

Wednesday, August 1, 2012

Suede Waves

both English and Turkish

Selam!

Orly'nin Blue Suede ojesini aldığımda sürmeye çok hevesliydim ama sonra nedense unuttum gitti. Bu ilk sürüşüm ve sürüşü bu kadar rahat bir oje hatırlamıyorum. Burada gümüş rengi China Glaze Platinum Silver - ki bunun da tam aksine sürüşü hiç rahat değil! - üzerine tek kat ile kapattı. Mat oje ile nokta yapmaktan ürkmüştüm, hızlı kurudukları için, ama o konuda da hiç zorlanmadım.

Tek kelime ile, Orly Blue Suede'i tavsiye ederim. Mat ojeleri sevenler için harika bir oje. China Glaze Platinum Silver içinse bir kaç deneme daha gerekiyor, şimdilik pek beğenmedim.

Bu arada desenler nasıl, beğendiniz mi?

Kullandığım ojeler:
Rimmel Nail Care
China Glaze Platinum Silver
Orly Blue Suede

~~

Hi!

When I bought Orly Blue Suede, I was so excited to apply it, but then I just forgot about it. This is the first time I applied it and I haven't seen a polish this easy to apply! Here it is on China Glaze Platinum Silver - which, to be opposite, it really hard to apply - and it is opaque with just one coat. I was nervous to make dots with a matte polish since they dry really fast but I didn't even have any problems on that.

So, I recommend Orly Blue Suede, especially if you like matte polishes. I'm not so sure about China Glaze Platinum Silver, I have to try it a few more times but for now, nah.

By the way, like the patterns?

Polishes I used:
Rimmel Nail Care
China Glaze Platinum Silver
Orly Blue Suede2 comments:

Lale said...

Cok guzel olmus sekercim!!!!!!

Aslı said...

Teşekkür canım :))