Pages

Monday, December 15, 2014

Water and SnowHerkese merhaba,

Nasılsınız?

Sonbaharı kaçırdım ama daha kışın başındayken kış temalı manikürlerime başladım. Tabi ki henüz ortalıkta görünmeyen karları tırnaklarıma çizerek.

İlk olarak karların arkaplanından başlayayım. Suluboya da denilen, şeffaf ambalaj kağıdı (ya da şeffaf, naylon ambalaj malzemesine ne denirse) kullanılan tekniği uyguladım. Pek çok yerde nasıl yapıldığını görmüşsünüzdür, tırnağınıza istediğini ojeleri damlatıp, ambalaj kağıdı ile yayıyorsunuz. Şimdiye kadar uyguladığım en basit teknik ama çok hoş bir görüntü oluşturuyor. Tek sıkıntısı sonrasında ciddi temizlik istiyor olması. Bu manikürde beş farklı mavi tonu ile uyguladım ama çok yakın renkler seçtiğim için pek belli olmuyor. Bir dahaya farklı renkler ile yapacağım, o zaman tekniğin yarattığı hoş hava iyice belli oluyor.

Kar tanelerini de akrilik boya ile çizdim. Kendi çizdiğimi söylediğim herkesten 'çatlaksın!' tarzı tepkiler aldığım için bir süre sonra açıklama yapmayı bıraktım. O zaman da herkes baskı zannediyor. Farklı boylarda ve şekillerde kar taneleri, böyle baskı plakası var mı yahu? Varsa ben de istiyorum.

~~

Hi, how are you?

I missed fall but as soon as winter came, I started my winter theme manicures. First is snow, of course, although we haven't seen it yet.

Let me start with the background. I applied a technique called watercolour, where you use a wrapping paper (or whatever you call the transparent, plastic wrapping material). There are lots of tutorials for it - basically you put drops of polishes on your nail and spread it with wrapping paper. It was the simplest technique I tried but it looks really nice. It's only problem is the clean up. I used five different shades of blue for this manicure but apparently I choose close shades so they are not apparent. Next time, I will use this technique with different colours, then you might see its beauty.

I drew the snow flakes with acrylic paint. Whenever I say that I drew them myself, I get 'you are crazy!' type reactions so I stopped explaining after some time. Then, people started to assume this is stamping. There are different shapes in different sizes, is there a stamping plate like this? If there is, I want it.Polishes I used:
Zoya Anchor - base coat
Zoya Armor - top coat
Chinjoo Artist Acrylics - A044
China Glaze Skyscraper, Frostbite
Flormar 431
Flormar Supershine 47
Zoya Dream

No comments: